10 Adımda Windows 10 Hızlandırma Rehberi

Artan dolar kuru nedeniyle ülkemizde yeni sistemler toplamak hayli zorlaştı. Bu durumda mevcut sistemlerimizle biraz daha idare etmek zorunda kaldık. Windows 10 işletim sistemiyle birlikte gelen bazı eklenti ve sistem servisleri bilgisayarlarımızda oldukça gereksiz bir sistem kaynağı işgal ediyor. Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarımızın hızlanması için 10 adımdan oluşan bir yol haritası hazırladık.

  1. Sistemi Güncel Tutun
  2. Başlangıçta çalışan uygulamaları devre dışı bırakın
  3. Arka plan uygulamalarını devre dışı bırakın
  4. Windows 10 varsayılan uygulamaları kaldırın.
  5. Sistemi Temiz Tutalım
  6. HDD kullanıcıları için disk optimizasyonu
  7. Oyun modunu açın
  8. Görsel efektleri kapatın
  9. Sisteminizi Performans Moduna Alın
  10. Ekran kartınızın Oyun Modlarını Deneyin

Windows 10 Sisteminizi Güncelleyin.

Windows 10 güncellemelerini yaparak microsoft’un oyunlar ve diğer programlar için geliştirdiği en güncel kütüphaneleri ve sistem desteğini indirmiş olursunuz. Bir çoğumuz oyun oynadığımız sırada güncellemeler çalıştığı ve lag oluştuğu için güncelleme ayarlarını kapatıyoruz. Fakat en doğru yöntem bu değil.

Windows’u güncelledikten sonra yapmanız gereken en önemli ayar Windows update ekranında yer alan Etkin saatleri değiştir seçeneğidir. Etkin saatleri değiştirerek bilgisayarınızı kullanmadığınız saatlerde windows güncellemelerini denetleyebilirsiniz. İsterseniz birçok kullanıcı gibi güncellemeleri manuel denetlemeyi de tercih edebilirsiniz.

Başlangıçta Çalışan Programları Devre Dışı Bırakın

Bilgisayarınızı yavaşlatan en önemli sorunlardan birisi gereksiz kaynak kullanan diğer programlardır. Boş vakitlerinizde kullandığınız fakat bilgisayarınızın açılmasıyla birlikte çalışan, ekranınızda açık olmasa dahi arka planda kaynak tüketen programlardan kurtulun.

Ctrl + Alt + Delete tuş kombinasyonuyla görev yöneticisini açalım ve başlangıç sekmesine gelelim. Ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi durum sekmesinde etkin olan programları devre dışı bırakalım.

Windows Arka Plan Uygulamalarını Devre Dışı Bırakın

Windows 10’la birlikte sisteminize birden fazla gereksiz uygulama yüklenebiliyor. Bunları her güncelleme sonrası sistemden kaldırmak gerekebilir.

Başlat’a arka plan uygulamaları yazın ve açılan ekranda arka plan uygulamalarını devre dışı bırakın. Bu özellik Windows’la birlikte gelen sisteminizde gereksiz kaynak tüketimi sağlayan 3B görüntüleyici, Alıntı ve Taslak, Ayarlar, Filmler ve TV gibi uygulamaları devre dışı bırakacaktır.

Windows 10’la Kaldırılamayan Uygulamaları Kaldırın

Windwos 10’la birlikte gelen 3D Builder, Groove Müzik, Haritalar ve Paint 3D gibi programları sistemden kaldırmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu programlar sisteminizde gereksiz kaynak tüketimine sebep oluyor ve oyun gibi kaynak isteyen işlemlerde donanımınızdan istediğiniz verimi alamamanıza neden oluyor.

Windows 10 Varsayılan Uygulama Kaldırıcı için tıklayın. Bu program Windows sisteminize zarar vermeden varsayılan uygulamaları kaldırmanıza olanak sağlıyor.

Windows 10 Gereksiz Dosyaları Temizleyelim

Sistemlerin CPU ve RAM’den sonra en büyük ihtiyacı disk alanıdır. Disk alanımızı temiz tutarak üzerinde çalışan onu meşgul eden program ve uygulamaları kaldırarak sistemimizi biraz rahatlattık. Şimdi gelelim disk alanında yer açmaya, özellikle düşük kapasiteli SSD kullanıcıları bu kısmı iyice okuyup uygulamalıdırlar.

Başlat çubuğuna depolama yazın ve gelen ekranda diskte şimdi yer açın seçeneğine tıklayın sisteminizde oluşan gereksiz dosyaları temizleyecek ve biraz yer açacaktır. Diğer yandan depolama alanınızda gereksiz bir şişkinlik olduğunu düşünüyorsanız JAM Software tarafından yayınlanan TreeSize Free isimli programla diskinizdeki tüm dosyaları boyutlarına göre sıralayabilir ve temizleyebilirsiniz.

HDD Kullanıcıları İçin Disk Optimizasyonu

SSD kullanıcılarının bu aşamayı uygulamaması gerekmektedir.

HDD kullanıcıları için ilk tavsiyemiz kesinlikle SSD satın almalarıdır. SSD sistemlerin bilgisayarların açılış hızında ve oyun hızlarında gözle görülür oranda hız artışı sağlamaktadır.

HDD optimizasyonu için Ayarlar > Sistem > Depolama yolunu izleyin ve sürücüleri optimize et butonuna tıklayın. C sürücünüzü seçtikten sonra optimize et butonuna tıklayın gelen ekrandaki adımları tamamlayın.

Windows 10 Oyun Modunu Açın

Windows 10 sistemleri oyun için hızlandırmanın en önemli kısımlarından biride oyun modunu açmaktır. Başlat çubuğuna oyun modu yazın ve ilk seçeneği seçin ardından oyun modunu açın. Oyun modu arka plan uygulamalarını kısıtlayarak sistem kaynaklarını doğru yönlendirmenizi sağlar. Windows + G tuş kombinasyonuyla oyun modunu anlık olarak açıp kapatabilirsiniz.

Görsel Efektleri Kapatın

Windows 10 görsel efektleri sisteminize görsel animasyonlar ve göz alıcı renklerle ahenk katar. Bu görsel şölenin elbette bir faturası olacaktır. CPU ve RAM kaynaklarınızdan belirli bir kısmını bunlar işgal eder. Performans odaklı bir sistem için bu ayarlar kapalı konumda olmalıdır.

Başlat çubuğuna gelişmiş sistem ayarları yazın gelen ekranda performans butonuna tıklayın ve en iyi performans için ayarla seçeneğine tıklayın. Aşağıdaki seçeneklerden ekran yazı tipi kenarlarını düzelt seçeneğini seçerseniz okuma yaptığınız sırada daha az yorulursunuz.

Windows 10 Performans Moduna Alma

Windows 10 işletim sistemi CPU’nuza bir hayli yük bindirir. Bu yükü en uygun oranda dağıtmak ve bazı şeylerden ödün vererek en yüksek performansa çıkmak istiyorsanız güç planını değiştirmelisiniz.

Başlat çubuğuna güç planı yazın ve gelen ekrandan Performans’ı seçin, bu seçenek sisteminizi en performanslı şekilde kullanmanıza olanak salayacaktır.

Ekran Kartlarının Oyun Modlarını Deneyin

Artık her ekran kartı üreticisi klasik driver destekleriyle birlikte oyun optimizasyon programlarıda yayınlıyor. Bunlar genelde driverlar içerisinde yüklü geliyorlar fakat uzman oyuncular dışında kimse bu ayarları kullanmıyor.

Sistemimde kullandığım AMD ekran kartının aşağıdaki görüntüde gözüktüğü gibi oyunlar için optimizasyon ekranı bulunmaktadır. Bu ekran sayesinde oyunlara göre ayarlar yapabilir yada internette diğer oyuncuların deneyimlediği ayarları sistemime kazandırabilirim. Sizde ekran kartı sürücünüzü ve sisteminizdeki driverları güncelleyerek daha performanslı çalışmaları için ne gibi seçenekler sunduklarını iyi incelemelisiniz.