Age Of Empires 2 Definitive Edition İnceleme

age-of-empires-2-definitive-edition

Efsaneleşen Age of Empires 2 Definitive Edition sürümüyle geri döndü. Age of Empires 2 oyunuuna başlamak kolay fakat oyun içerisinde ustalaşmak zordur. Yeni sürümle birlikte yeni medeniyetler, oyun içi dinamikler ve grafikler değişikliğe uğradı. Mayıs 2020 itibariyle Steam en çok satanlar listesinde 10’uncu sırada yer alıyor.

Oyun genelinde ülkenizin ekonomisini ve ordunuzun istihdamını yönetirken daha az zaman harcıyorsunuz. Eskiden yaptığınız gibi savaş alanından geri dönüp işçilere tarlaları tekrar ekme talimatı vermenize gerek kalmıyor. Önceden olduğu gibi biraz köylüyle oyuna başlayıp şehrinizi devasa bir imparatorluk olana kadar geliştiriyorsunuz. Grafik kalitesinin artırıldığını oyunun artık 4K grafikleri desteklediğini söylemeliyiz.

Oyun içerisinde 35 medeniyet bulunuyor. Bunlardan bazıları popüler olarak ayrılmış durumda. İlk başta medeniyet seçiminiz oyunun genel davranışlarıyla çok ilgilidir.

Karanlık Çağ

Bir köy biraz işçi ve bir şehir merkezi ille oyuna başlarsınız. İlk olarak etrafınızı araştırmalı ve kısıtlı sayıdaki nüfusunuzu yabani hayvanlardan ve düşmanlardan korumalısınız. İzci karakterini kullanarak meyve, taş, ahşa ve altın kaynaklarının yerlerini keşfedebilirsiniz. Odun toplamak yerine evcil hayvanların etlerini depolamak daha avantajlı olacaktır. Oyun genelinde asla boşta işçi kalmamalıdır. Ani bir düşman saldırısında yeni işler yapmak daha zor olacaktır.

Karanlık Çağ Görevleri

 • Köylüler oluşturun.
 • Keşif yapın.
 • Tarım kaynaklarını tüketmek yerine vahşi hayvanları kullanın.
 • Nüfus sınırınıza dikkat edin evler inşa edin.
 • Odunculuk için ormanın yakınına kereste tezgahı inşa edin.

Feodal Çağ

Artık medeniyetiniz büyümeye başlıyor. Bu çağda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta diğer medeniyetlerin nelere yatırım yaptığıdır. Age of empires 2 definitive edition’da rakip medeniyetleri iyi takipp etmelisiniz. Askeri gelişmelere destek verdiklerinde size saldırabilecekleri ihtimalini unutmayın. Bu çağ içerisinde düşmanlarınız keşif yapar ve oyunun devamındaki stratejisini belirler.

Doğal gıda kaynaklarınız tükenirse çiftçiliğe başlayabilirsiniz. Bunun için ahşap stoğunuzun güçlü olması gerekebilir. Oyunun size sağladığı kaynakları akıllıca kullanırsanız başarıya çok yaklaşırsınız.

Oyunda ki potansiyel düşmanlarınız olan diğer medeniyetlere meydan okumayı düşünürseniz köylüler ve ordularına odaklanmanız gerekir. Taş duvarlar, surlar ve diğer tehditleri bir şekilde aşarak rakibinizin köylülerine odaklanırsanız bu onun için büyük büyük bir yıkım olacaktır. Buu tabi sizin köylüleriniz içinde geçerlidir. Köylüleriniz her zaman güvende olmalıdır. Age of empires 2’nin tüm sürümlerinde olduğu gibi köylüler yaşamın kaynağıdır. Yani “Köylü milletin efendisidir.” M.K.A

Eğer 800 yiyecek ve 200 altın topladıysanız Kale Çağına geçebilirsiniz demektir.

Feodal Çağ Özeti

 • Ekonomik gelişmeleri sıkı sıkıya takip ediyoruz.
 • Bonusları iyi değerlendirerek az sayıda düzenli bir kuvvet kolu oluşturuyoruz.
 • Rakip saldırıları altındaysanız köylülerinizi korumaya çekin ve askerlerinizi gönderin.
 • Taş, altın ve odun yatırımı devam etmelidir.
 • Düşmanlarınız hakkında istihbarat toplayın nelere yatırım yaptıklarını iyi değerlendirin.
 • Temel kaynaklarınızı bitirdiyseniz artık çiftçilik yapabilirsiniz.

Kale Çağı

Kale çağı medeniyetimiz için en önemli yükseliş dönemidir. Kaleler inşa eder saldırı ve savunmamızın en önemli adımını atmış oluruz. Kalelerin inşa edilmesi çok uzun sürebilir. Bu yüzden köylüleri kullanarak odun taş kaynaklarınızın sayısını artırmak isteyeceksiniz.

Düzenli ordunuzu kurup düşmanlarınız için güçlü bir tehdit oluşturmalı ve savunmanızın sağlam olduğundan emin olmalısınız. Şövalye gibi çok masraflı birlikler yerine piyade gibi az masraflı ama çok sayıda kuvvet oluşturabilirsiniz.Oyun genelinde tek tip bir ordu oluşturmayın. Piyadeleriniz püskürtülür ve geri çekilirseniz düşmanın üzerine okçularınızı göndermelisiniz. Buradaki tüm stratejiyi anlatmak yerine oyuncunun zevk alarak kendi stratejisini üretmesini destekliyoruz.

İmparatorluk çağı için 1000 yiyecek birimi ve 800 altın toplamalısınız. Unutmayın Age of Empires 2 Definitive Edition uzun soluklu bir oyundur.

Kale Çağı Özeti

 • Temel amaç kale inşa etmektir.
 • Haritada beyaz simgeyle gösterilen olaylara dikkat ediniz.
 • Düzenli ordunuzu oluşturun.
 • Köylülerinizin güvenini sağlayın.
 • Pazar yerlerinin avantajlarından yararlanın.

İmparatorluk Çağı

Age of empires 2 definitive edition imparatorluk çağı kale çağıyla aynı özelliklere sahiptir. Birliklerinizin gelişimine ve ordunuzun birimlerine eklemeler yapın. Oyun içerisinde en önemli sistemlerden biride tribüşe mancınığıdır. Askerlerinizi düşmana göndermeden uzaktan binalarına zarar vermenize olanak sağlar.

Ekonomik gelişmeler içerisinde ağaç ve madenlere devam edelim. Pazarınız yoksa bunu hemen oluşturun ve rakiplerle ticarete devam edin.

İmparatorluk Çağı Özeti

 • Yerleşimlerinizde ki teknolojileri takip edin ve en iyilerini oluşturun.
 • Askerlerinizi korumak için mancınık sistemleri oluşturun.
 • Ekonominizi boş bırakmayın.
 • Köylülerin yerlerini değiştirerek sürekli doğal kaynaklara yakın olmalarını sağlayın.

Age of Empires 2 Definitive Edition Özellikler ve İpuçları

İnsanları İsraf Etmeyin

Ordunuz ve köylülerinizi israf etmeyin. Her gün savaşmaktansa bir gün savaşmak için her gün çalışın.

Şehir Merkezini Boş Bırakmayın

Yazımızın en başından itibaren söylediğimiz gibi sürekli köylü üretmelisiniz. Bu oyun içerisinde ayakta kalmanız için en önemli sistemdir.

Ticarete Önem Verin

Ülkeleri ayakta tutan yegane dinamiklerden biride ticarettir. Sizde az olan kaynakları çok olanlarla alıp satabilir ve ülkeniz için engerek ihtiyacı karşılayabilirsiniz.